EKOLOJİK  MEYVECİLİĞE  GENEL  BİR  BAKIŞ

Günümüz  Dünyası beslenme  kriterlerinin  ötesinde  ne  ile  beslendiğinizi  değil; Beslendiğiniz ürünün nasıl  üretildiği ile ilgili gelişmelere gebedir. Teknoloji, genetik ve kimya alanındaki akıl almaz gelişmeler insan yaşam kalitesini hedef almakla beraber yanında bilinmemezlik gibi sorunları da beraber getirmektedir. Bu durum en çok besin kaynaklarımızın nasıl değiştiği yada içeriğinin insan sağlığına nasıl etki edip etmediği ile ilgilidir.

Geçmişte olduğu gibi günümüz ve gelecekte meyve tüketimi insanların vazgeçemeyeceği yiyeceklerden bir tanesidir. Sofralarımızda hiç eksik etmediğimiz meyveler nasıl üretildiği, üretirken insan sağlığına olumsuz etki edecek uygulamaların olup olmadığı hala tam anlamıyla ile bilinmemektedir. Manavda gördüğümüz albenili meyvelerin o hale gelinceye kadar hangi kimyasalları ne oranda ve ne zaman aralığında kullanıldığını; yada kullanım kılavuzlarına uyulup uyulmadığı maalesef bilmemekteyiz. Bildiğimiz taze ve lezzetli bir ürün tattığımızdır. Bünyemize doğal olmayan ne kadar pestisit etkisi yaratan kimyasallar aldığımız tam bir muammadır. Bu  bilinmemezlik gelecekte yaşam ömrümüzü ve kalitesini nasıl belirlediği sorunudur.

Ama bildiğimiz çok önemli tecrübelerde vardır. Örneğin geçmişte kullanılan zirai ilaçların kanserojen madde içerdiği bilinmektedir. Peki bu gün kullanılan zirai ilaçlar önümüzdeki yüzyılda insanları nasıl etkileyecektir. Genetiği değiştirilmiş ürünler tartışması da bu içerikte bakılması çok doğal değil midir?

İşte bu sorunlar bazı önlemleri almamızı ve insanların güvenebileceği besin maddelerini üretmeyi zorunlu kılmaktadır.

Kaliteli meyve 20. yüzyılda farklı kriterlere sahip iken; önümüzdeki yüzyılda farklı kriterlere sahip olacaktır. Örneğin pas vurmuş bir elmanın veya kurtlu kiraz’ın ekonomik değeri yoktur. Görünen o ki gelecekte paslı elma veya kurtlu kiraz tüketmek; kimyasal mücadelesi yapılmış passız elma veya kurtsuz kiraz tüketmekten daha makbul olacaktır. Toplumda bilinç seviyesi artıkça paslı elmanın zararı olmadığı daha iyi anlaşılacaktır.

Doğada bitkiler var oldukça o bitkilere zarar  veren hastalık ve zararlıların olması kaçınılmazdır. Bu canlıları toptan yok edilemeyeceği bir gerçektir. Bu halde tüketicilere sağlığını olumsuz etki etmeden nasıl ürün üretebiliriz sorusu biz ziraatçıları farklı kulvarlarda düşünmemize ve önlemler almamıza neden olmaktadır. Bu konu her ürün için ayrı bir uzmanlık getireceği kesindir. Bizler her ürün  konusunda değil spesifik ürünler konusunda uzmanlaşmak istedik. Bundan dolayıdır ki sadece kiraz ve vişne konusunda ekolojik çalışmalar sürdürmekteyiz.

Gelecekte bütün bu bilgi birikimimizi ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak bizleri mutlu edecektir.

 
 
 
ÜCRETSİZ FİZİBİLİTE
Türkiye'nin neresinde olursanız olun Meyvecilik konusunda danışmanları-mızdan sağlıklı sonuçlar alabilmeniz için lütfen tıklaynız..>>
  

 
Pazarlama İletişimi:Asia Minör